CategoriesAtrakcje w okolicy Urlop w górach

W górach, szczególnie kiedy za oknem robi się coraz zimniej, pogoda nie zawsze rozpieszcza. W takim momencie warto pomyśleć nad spędzeniem wolnego czasu w mieście. Szklarska Poręba, dzięki swojej historii, oferuje wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Szlak Waloński, ścieżka pozwalająca zobaczyć , jak duży ślad na społeczności karkonoskiej wywarł lud romański.

Pierwsi ludzie gór
Walończycy to lud romański pracujący dla książąt piastowskich już od XI wieku! Nazywano ich pierwszymi ludźmi gór, ale również poszukiwaczami skarbów. Taki tytuł zawdzięczają swojej profesji – pozyskiwaniu prawdziwych bogactw ziemi. Mało kto wie, że to właśnie Walończycy jako jedni z pierwszych odkrywali Karkonosze, a tamtejsze drzewa oznaczali nietypowymi symbolami. 

Gdzie obecnie ich spotkać?
Jeśli zainteresowała Cię legenda o Walonach, możesz pogłębić swoją wiedzę i na własną rękę poszukać śladów ich obecności. Pomoże Ci w tym Szlak Waloński, czyli trasa prowadząca przez najważniejsze miejsca w Szklarskiej Porębie. Szczególnie warto zatrzymać się przy Chacie Walońskiej, gdzie czekają na Ciebie sale z minerałami oraz spotkanie z przewodnikiem. Ciekawym miejscem jest także wodospad Szklarski, z którego szczególnie korzystali przedstawiciele ludu romańskiego. 

Walońskie przysmaki
W ofercie gastronomicznej Szklarskiej Poręby nie mogło zabraknąć także pozycji odwołujących się do Walonów. Restauracje serwują placki, pierogi, a nawet Izerskie kluski Walońskie. To niepowtarzalna okazja, żeby spróbować karkonoskiej kuchni i jeszcze bardziej zrozumieć klimat tego urokliwego miasteczka.

O firmie

na skóry

Wynajem apartamentów

+48 789 41 55 77

Sprzedaż apartamentów

+48 789 41 55 77

© 2023 – Dream View Apartments. Wszelkie prawa zastrzeżone.